Her Yaşta C Vitamini

Halsizlik ve yorgunluğun azalmasını sağlayan, bağışıklık sistemini güçlendiren, kan dolaşımını artıran, kemik ve diş sağlığını koruyan, kolojen üretimini destekleyen, kanser ve astımdan korunma ile ilişkili son derece önemli bir vitamindir. WHO günlük ortalama 80 miligram C vitamini alınmasını önermektedir.

C vitamini neden önemli;

  • C vitamini güçlü bir antioksidandır. C vitamini serbest radikalleri etkisiz hale getirerek vücudumuzu korumaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar C vitamininin vücudumuzda ki antioksidan seviyesini %30 artırdığını göstermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda da birçok kronik hastalıklarının riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır.
  • C vitamini kan basıncını düşürür. Son dönemde yapılan birçok bilimsel çalışma C vitamininin tansiyonu düşürdüğünü göstermektedir. Her gün düzenli olarak alınan C vitamini kan basıncının dengeleyerek sizi kap ve damar hastalıklarına karşı korur.
  • C vitamini kolesterolü düşürür. Kalp ve damar hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri olan LDL kolesterol ve trigliserit değerleri C vitamini ile önemli ölçüde düşebilmektedir. Günlük C vitamini takviyesi kalp ve damar sağlığını desteklemektedir.
  • C vitamini demir emilimini artırır. Yapılan bilimsel çalışmalar C vitamini alımının demir emilimini %65-70 oranında artırdığını göstermiştir. Günlük olarak alınan C vitamini vücudumuzda oksijen taşınmasına destek olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve enerji metabolizmasına destek olur.
  • C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonlarla mücadelen lenfositlerin üretimini artırır ve serbest radikallere karşı koruyarak bakteri ve virüslere karşı etkinliklerini artırır. C vitamini cildin savunma sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlar. Aynı zamanda yaraların iyileşme süresini kısaltmaktadır. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudumuzu korur.
  •  C vitamini hafızayı korur ve düşünme becerisini artırır. C vitamini beyin ve sinir hücrelerini korumaya yardımcı olmaktadır. Yapılan birçok bilimsel çalışma demans olan kişilerin C vitamini seviyelerinin düşük olduğunu, C vitamini alımının yaş ile birlikte azalan düşünme ve hafıza üzerine koruyucu etkisi olduğunu göstermiştir.
     

Diğer yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız
Kimlerin Vitamin Desteğine İhtiyacı Var?
Çocuklarda Vitamin Eksikliği