Vitamin Desteği Okul Başarısını Artırır mı?

Ergenlik dönemi ile birlikte değişen ruhsal durum beslenme alışkanlıklarında da görünmektedir. Şeker yoğunluğu yüksek gazlı içecekler, kızarmış yiyecekler, fastfood beslenme tarzı beslenme davranışları ön plana çıkarken, zaman zaman öğün atlanılması da görülmektedir. Sebze, meyve, et, balık süt ve süt ürünleri ile zengin dengeli ve sağlıklı besinlerin tüketimi ya yeterli değil ya da oldukça az tüketilmektedir.

Ruhsal durum etkileniyor;

Değişen beslenme davranışları, artan enerji ve besin gereksinimleri sonrasında ergenlik döneminde hem ruhsal hem de fiziksel yetersizliklere neden olabilmektedir. Özellikle okul çağında ki çocuklarda konsantrasyon eksikliği, dikkat dağınıklığı dinlediklerini anlayamama gibi problemler okul başarılarını da olumsuz etkileyebilmektedir.

Gelişim ve büyümenin yüksek olduğu bu dönemde özellikle kemik gelişiminin büyük bir kısmı bu gerçekleşmektedir. Yeterli vitamin ve mineral alınmadığı durumlarda ise ilerleyen yaşlara yetersiz kemik yoğunluğu ile girilmekte bunun sonucunda da yaşlanma le birlikte ciddi kemik kayıpları ortaya çıkmakta osteoporoz riski de artmaktadır. 

Değişen beslenme alışkanlıklarının yüksek olduğu ergenlik döneminde günlük olarak alınacak vitamin ve mineral destekleri gelişme be büyüme sürecini desteklerken ruhsal durum bozukluklarının giderilmesini, böylelikle okul başarısının artmasını da sağlamaktadır.

Vitamin desteği okul başarısını artırıyor;

42 lise öğrencisi ile yapılan bilimsel çalışmada günlük alınan C vitamininin anksiyetenin, kaygı ve duygu durum bozukluklarının giderilmesini sağladığını ve çocukların okul başarılarını artırdığını göstermiştir.

Büyüme ve gelişmenin yüksek olduğu ergenlik döneminde; yeterli vitamin ve mineral alınmaması bağışıklık sistemini zayıflamasına ve bu dönemdeki bireylerin sık sık hastalanmalarına da neden olmaktadır. Sık yaşanan hastalık sorunları okula gidememenin ve okul başarısını olumsuz etkileyen birincil nedeni olarak ön plana çıkmaktadır.

Geç kalmadan, yeterli destek;

Bu dönemde düzenli alınacak vitamin ve mineral desteği büyüme ve gelişim süreci desteklerken aynı zaman da okul başarısının artmasına yardımcı olacaktır.


Referans: Effects of Oral Vitamin C Supplementation on Anxiety in Students: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Trial

 

Diğer yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız
Kimlerin Vitamin Desteğine İhtiyacı Var?
Çocuklarda Vitamin Eksikliği